Witamy na naszej nowej stronie internetowej

Za jej pośrednictwem będziemy dostarczać Państwu wszelkich istotnych informacji dotyczących działalności Centrum Usług Wspólnych w Nidzicy

2018-03-22 - ZMIANY W PRZEPISACH !!!

 

Zmiany w Karcie Nauczyciela wprowadzone art. 76 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2203)

 

 

Zmiany, które wchodzą w życie 1 stycznia 2018 r.

Nawiązanie, zmiana i rozwiązanie stosunku pracy

Zniesiono możliwość przeniesienia nauczyciela do innej szkoły bez jego zgody (uchylono art. 19 KN). Uwaga: Do nauczycieli przeniesionych do innej szkoły na podstawie art. 19 KN, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2018 r., przepis ten stosuje się do końca okresu, na jaki zostali przeniesieni (art. 131 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych).

W art. 23 ust. 1 pkt 2 KN wprowadzono zmianę w zasadach rozwiązywania stosunku pracy    z nauczycielami z powodu czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą; uchylono również ust. 2 w art. 27 – ujednolicono zasady rozwiązywania stosunku pracy  z ww. przyczyny.

Sprawy socjalne

W art. 53 ust. 3a KN uregulowano sprawę ZFŚS dla nauczycieli emerytów szkół przekazywanych do prowadzenia osobom prawnym lub fizycznym

W art. 54 uchylono ustępy: 1,2,3,4,6,7,8 oraz uchylono art. 56, 58, 60 KN dot. uprawnień nauczycieli do działki gruntu szkolnego, zajmowania mieszkań w budynkach szkolnych, z zastrzeżeniem zachowania uprawnień do końca okresu, na jaki zostały one przyznane tym nauczycielom, emerytom, rencistom, którzy do dnia 1 stycznia 2018 r. korzystali z uprawnień określonych w art. 54 ust. 1 lub 4, art. 56 lub art. 60 KN (art. 135 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych).

Urlopy

W art. 64 ust.2a KN uregulowano kwestie urlopu wypoczynkowego dyrektora szkoły, jego zastępcy oraz innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole, a także nauczyciela, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie - 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.

Uwaga: dyrektorowi i ww. nauczycielom zajmującym stanowiska kierownicze, którzy przed dniem 1 stycznia 2018 r. nie wykorzystali przysługującego im urlopu uzupełniającego, urlopu tego udziela się na dotychczasowych zasadach (art. 140 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych).

W art. 64 ust 3a KN ustalono, że nauczycielowi, który w ramach jednego stosunku pracy realizuje obowiązki nauczyciela zarówno w szkole feryjnej, jak i szkole nieferyjnej przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły, w której nauczyciel realizuje większą liczbę godzin zajęć, a w przypadku realizowania w tych szkołach równej liczby godzin zajęć nauczycielowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły feryjnej (uwaga: Ilekroć w ustawie jest mowa o szkołach bez bliższego określenia – rozumie się przez to przedszkola, szkoły i placówki oraz inne jednostki organizacyjne wymienione w art. 1 ust. 1, a także odpowiednio ich zespoły).

W art. 66 ust.1 KN wprowadzono zapis umożliwiający przyznanie nauczycielowi prawa do urlopu wypoczynkowego (tzw. urlop uzupełniający) także po urlopie dla poratowania zdrowia.

W art. 67d KN wprowadzono prawo do obniżenia wymiaru zatrudnienia nauczyciela posiadającego prawo do urlopu wychowawczego (na wniosek nauczyciela).

W art. 67e KN zawarto odrębne uregulowanie uprawnień związanych z rodzicielstwem, dotyczące zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14 - nauczycielowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni. 

W art. 73 wprowadzono zmiany w zasadach udzielania urlopu dla poratowania zdrowia.- Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę, lub na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową – w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku.

Wprowadzono zmianę podmiotu orzekającego o potrzebie udzielenia urlopu - lekarz medycyny- pracy. Uwaga: Nauczycielom, którzy przed dniem 1 stycznia 2018 r. uzyskali orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, udziela się tego urlopu na dotychczasowych zasadach (art. 141 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych).

Zmiany, które wchodzą w życie 1 września 2018 r.

Art. 1 ust.1 pkt 2c KN - objęcie przepisami KN nauczycieli innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące JST

W art. 6 KN do obowiązków nauczycieli dodano, że nauczyciel ma obowiązek doskonalić się zawodowo, zgodnie z potrzebami szkoły.

Ocena pracy nauczyciela, dyrektora – zmiany w art. 6a

-  Rozszerzono skalę ocen: wyróżniająca, bardzo dobra, dobra, negatywna.

- Wprowadzono obowiązkowe terminy dokonywania oceny: po zakończeniu stażu na stopień- nauczyciela kontraktowego, nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego oraz po zakończeniu dodatkowego stażu; co 3 lata pracy w szkole od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego, nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego (jeżeli w tym okresie nauczyciel kontraktowy lub nauczyciel mianowany rozpocznie staż na kolejny stopień awansu zawodowego, oceny pracy dokonuje się po zakończeniu stażu).

- Szczegółowe kryteria oceny pracy nauczycieli i dyrektorów zostaną określone-  w rozporządzeniu.

- Dyrektor (po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej oraz związków zawodowych) ustala- regulamin określający wskaźniki oceny pracy nauczycieli, odnoszące się do poziomu spełniania poszczególnych kryteriów oceny pracy nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz uwzględniające specyfikę pracy w danej szkole.

- Przy dokonywaniu oceny pracy nauczyciela dyrektor zasięga opinii rady rodziców, opiekuna- stażu, może zasięgnąć opinii samorządu uczniowskiego.

- Organ sprawujący nadzór pedagogiczny po zasięgnięciu opinii organizacji związkowych- w porozumieniu z organami prowadzącymi szkoły ustala regulamin określający wskaźniki oceny pracy dyrektorów przedszkoli, szkół, placówek, placówek doskonalenia nauczycieli (w przypadku placówek doskonalenia nauczycieli - kurator oświaty), nauczycieli, którym czasowo powierzono pełnienie obowiązków dyrektora szkoły oraz nauczycieli pełniących w zastępstwie obowiązki dyrektora szkoły przez okres co najmniej 6 miesięcy, odnoszące się do poziomu spełniania poszczególnych kryteriów oceny pracy.

- Uwaga: Do postępowań w sprawie dokonania oceny pracy nauczyciela, wszczętych- i niezakończonych przed dniem 1 września 2018 r., stosuje się przepisy dotychczasowe (art. 123 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych). 

­- Oceny pracy nauczyciela kontraktowego i nauczyciela mianowanego dokonuje się po raz- pierwszy na nowych zasadach do dnia 31 sierpnia 2021 r., a jeżeli nauczyciel w tym okresie rozpocznie staż na kolejny stopień awansu zawodowego – po zakończeniu tego stażu; Oceny pracy nauczyciela dyplomowanego, który w dniu 1 września 2018 r. legitymuje się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole od dnia uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego, dokonuje się po raz pierwszy na nowych zasadach do dnia 30 czerwca 2020 r. (art. 123 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych).

Awans zawodowy nauczycieli

- Ocena dorobku zawodowego została zastąpiona oceną pracy dokonywaną w terminie 21 dni- od dnia złożenia sprawozdania wg skali ocen: wyróżniająca, bardzo dobra, dobra, negatywna. 

- Zmianą art. 9d ust. 4 KN wydłużono okresy pracy w szkole niezbędne do rozpoczęcia stażu- na kolejny stopień awansu zawodowego: z 2 do 3 lat pracy przed rozpoczęciem stażu na stopień nauczyciela mianowanego, z 1 roku do 4 lat pracy przed rozpoczęciem stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego. 

- W art. 9d dodano ust. 4a, w którym wprowadzono możliwość skracania ścieżki awansu- zawodowego w przypadku otrzymania oceny wyróżniającej – nauczyciel kontraktowy 3 i nauczyciel mianowany, legitymujący się wyróżniającą oceną pracy, może rozpocząć staż na kolejny stopień awansu zawodowego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu. 

- W art. 9 b ust. 1 pkt 1 wprowadzono dla nauczyciela stażysty egzamin przed komisją- egzaminacyjną na stopień nauczyciela kontraktowego zamiast rozmowy przeprowadzanej przez komisję kwalifikacyjną. 

- W art. 9g ust. 1 zmieniono skład komisji egzaminacyjnej dla nauczyciela ubiegającego się- o stopień nauczyciela kontraktowego - w skład komisji będą wchodzić: dyrektor lub wicedyrektor jako przewodniczący komisji, przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny, przedstawiciel organu prowadzącego przedszkole, szkołę, placówkę, ekspert z listy ekspertów prowadzonej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, opiekun stażu.

Uwaga: Staż na kolejny stopień awansu zawodowego nauczyciela rozpoczęty  i niezakończony przed dniem 1 września 2018 r. jest odbywany według dotychczasowych przepisów. Do postępowań o nadanie nauczycielom stopnia awansu zawodowego, wszczętych i niezakończonych przed dniem 1 września 2018 r., stosuje się przepisy dotychczasowe.(art. 125, 126 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych); art. 127- 130 126 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych zawierają uregulowania przejściowe obejmujące - w szczególnych przypadkach - stosowanie dotychczasowych przepisów.

Nawiązanie, zmiana i rozwiązanie stosunku pracy

- Art. 10 ust.2 KN - umowę z nauczycielem rozpoczynającym pracę w szkole nawiązuje się- na dwa lata szkolne w celu odbycia stażu na stopień nauczyciela kontraktowego. 

- Zmianą art. 10 ust. 8a KN zniesiono wymóg przedstawienia informacji z Krajowego Rejestru- Karnego w przypadku nawiązania kolejnego stosunku pracy w tej samej szkole w ciągu 3 miesięcy od dnia ustania poprzedniego stosunku pracy. 

- Dodano art. 10a, które reguluje zasady zatrudniania nauczycieli w przedszkolach, szkołach,- placówkach niepublicznych oraz publicznych prowadzonych przez osoby fizyczne i prawne inne niż jst: - nauczyciele ci będą mogli być zatrudniani wyłącznie na podstawie umowy o pracę, zgodnie z Kodeksem Pracy (dotychczas zdarzało się, że były zawierane umowy cywilnoprawne).

Wymiar czasu pracy nauczyciela

- W art. 42 ust. 3 pkt 12 KN ustalono, że nauczyciele posiadający kwalifikacje z zakresu- pedagogiki specjalnej zatrudniani dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym będą pracować w tygodniu 20 godzin. 

- W art. 42 KN dodano ust. 5c, w którym uregulowano tygodniowy wymiar zajęć nauczycieli- realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć. 

- W art. 42 KN dodano ust. 6a, zgodnie z którym dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz- innym nauczycielom zajmującym inne stanowiska kierownicze, korzystającym z obniżonego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, nie przydziela się godzin ponadwymiarowych, chyba że jest to konieczne dla zapewnienia realizacji ramowego planu nauczania w jednym oddziale, a za zgodą organu prowadzącego szkołę także gdy jest to konieczne dla zapewnienia realizacji ramowego planu nauczania w więcej niż jednym oddziale. 

- W art. 42 KN zmieniono ust. 7 – ustalono, że tygodniowy wymiar godzin pedagogów,- psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych, z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, nie może przekraczać 22 godzin (art. 42 ust. 7 pkt 3b). 

- W art. 42 KN dodano ust. 7b zawierający delegację do ustalenia w drodze rozporządzenia,- wykazu zajęć prowadzonych z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz. 

- W art. 42a KN dodano ust. 1a zawierający uregulowania dot. obniżenia wymiaru pensum- nauczyciela niepełnosprawnego korzystającego z obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z odrębnymi przepisami.

Sprawy socjalne

Uchylono art. 61 KN dotyczący zasiłku na zagospodarowanie, przy czym nauczyciele, którzy do dnia 1 września 2018 r. spełnili warunki otrzymania jednorazowego zasiłku na zagospodarowanie, obowiązujące przed dniem 1 września 2018 r., zachowują prawo do tego zasiłku (art. 136 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych)

Zmiany, które wchodzą w życie 1 stycznia 2019 r

Środki na doskonalenie zawodowe nauczycieli

- Zmiana art. 70a – doskonalenie nauczycieli

- ust. 1: W budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie- doskonalenia zawodowego nauczycieli – w wysokości 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli (usunięto:  z uwzględnieniem doradztwa metodycznego); 

- ust. 4,5,6: W budżetach wojewodów wyodrębnia się środki na wspieranie organizacji- doradztwa metodycznego na obszarze województwa, w łącznej wysokości 12 400 średnich wynagrodzeń nauczyciela dyplomowanego. Środki na realizację zadania w budżetach poszczególnych wojewodów wyodrębnia się w wysokości proporcjonalnej do liczby nauczycieli zatrudnionych w województwie, ustalonej na podstawie danych systemu informacji oświatowej. Z ww. środków, wojewoda udziela jednostkom samorządu terytorialnego prowadzącym placówki doskonalenia nauczycieli zatrudniające doradców metodycznych, dotacji na finansowanie wynagrodzenia tych nauczycieli z tytułu powierzonych zadań doradcy metodycznego. 

- W art. 70a dodano ust. 9 zawierający upoważnienie do wydania rozporządzenia, w związanych z organizacją i prowadzeniem doskonalenia zawodowego nauczycieli, oraz szczegółowe kryteria i tryb przyznawania tych środków, uwzględniając kompetencje organów, w tym kuratorów oświaty oraz dyrektorów szkół i placówek w zakresie planowania i wydatkowania środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli

Zmiany, które wchodzą w życie 1 września 2020 r.

Art. 30 ust. 1 pkt 2 KN wprowadzenie dodatku za wyróżniającą pracę.

Dodano art. 33a KN, zgodnie z którym nauczycielowi dyplomowanemu legitymującemu się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole od dnia nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego oraz wyróżniającą oceną pracy przysługuje dodatek za wyróżniającą pracę w wysokości 16% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Nauczyciel zatrudniony w niepełnym wymiarze zajęć, ma prawo do dodatku za wyróżniającą pracę w wysokości proporcjonalnej do wymiaru zatrudnienia

 

tworzenie stron webon.pl