Witamy na naszej nowej stronie internetowej

Za jej pośrednictwem będziemy dostarczać Państwu wszelkich istotnych informacji dotyczących działalności Centrum Usług Wspólnych w Nidzicy

2018-03-22 - WYNAGRODZENIE URLOPOWE DYREKTORA

 Pytanie:

Jak wiadomo, z dniem 1 stycznia 2018 r. zmieniono zasady udzielania urlopu wypoczynkowego nauczycielom zajmującym stanowisko kierownicze. Czy w ślad za tym zmodyfikowano zasady rozliczania wynagrodzenia urlopowego dla tych osób? Jak – przy założeniu, że dyrektor szkoły w lutym korzysta jednak z urlopu wypoczynkowego – uwzględnić w płacy urlopowej wynagrodzenie za pracę w godzinach ponadwymiarowych.

Odpowiedź:

Zasady rozliczania wynagrodzenia urlopowego kadry kierowniczej co do zasady nie uległy zmianie, z tym zastrzeżeniem, że w celu ustalenia dniówki urlopowej sumę miesięcznego wynagrodzenia dzieli się obecnie przez liczbę 21 a nie 30. W wynagrodzeniu urlopowym dyrektora za miesiąc luty uwzględnia się godziny ponadwymiarowe z okresu od września od stycznia.

Urlop wypoczynkowy tak, jak w placówce nieferyjnej

Od 1 stycznia 2018 r.

  • dyrektorowi,
  • wicedyrektorowi szkoły,
  • nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole,
  • nauczycielowi, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze,
  • przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 35 dni roboczych w okresach wskazanych w planie urlopów (art. 64 ust. 2a Karty Nauczyciela).

Kadra kierownicza oświaty w nowym stanie prawnym podlega zatem analogicznemu reżimowi urlopowemu, jak nauczyciele placówek nieferyjnych.

Nowy reżim urlopowy co do zasady nie modyfikuje zasad rozliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Wyjątkiem jest tu jednak końcowa faza obliczeń. Inaczej niż dotychczas, wynagrodzenie za jeden dzień urlopu nauczyciela ustala się, dzieląc miesięczne wynagrodzenie przez liczbę 21, a nie 30 (§ 5 rozporządzenia MEN z 26 czerwca 2001 r.). Wprawdzie nie wynika to wprost z przepisów (rozporządzenie MEN z 26 czerwca 2001 r. nie odwołuje się wprost do art. 64 ust. 2a Karty Nauczyciela regulującego urlop wypoczynkowy kadry kierowniczej), niemniej jednak takie wnioski należy wyprowadzić w oparciu o stwierdzenie, że urlop kadry kierowniczej jest udzielany tak, jak w placówkach nieferyjnych. Co za tym idzie, powinien być rozliczany na analogicznych zasadach.

Zapamiętaj!

Aby ustalić wynagrodzenie za jeden dzień urlopu dyrektora szkoły, należy jego miesięczne wynagrodzenie podzielić przez liczbę 21.

Godziny ponadwymiarowe z miesięcy poprzedzających rozpoczęcie urlopu

Jak już wskazano, w pozostałym zakresie zasady rozliczania wynagrodzenia urlopowego są takie, jak dotychczas. W szczególności do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego wlicza się takie same składniki, jak przed zmianami w prawie – a więc:

  • składniki otrzymywane w stałej wysokości (np. wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wysługę lat) - w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu wypoczynkowego,
  • składniki otrzymywane w wartościach średnich (m.in. wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw).

Na potrzeby ustalenia podstawy wymiaru płacy urlopowej wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego - z tego okresu, przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu (§ 4 rozporządzenia MEN z 26 czerwca 2001 r.). W przypadku dyrektora korzystającego z urlopu wypoczynkowego w lutym należy zatem wziąć pod uwagę godziny ponadwymiarowe z okresu od września do stycznia.

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe nie jest wypłacane za okres ferii

Jak natomiast postąpić z wynagrodzeniem za godziny ponadwymiarowe, jeżeli dyrektor w trakcie ferii nie korzystał z urlopu? Wynagrodzenie to nie powinno zostać wypłacone. Nawet jeżeli dyrektor ma przydzielone godziny ponadwymiarowe, to w czasie ferii szkolnych ich nie realizuje, gdyż w tym czasie nie odbywają się zajęcia dydaktyczne. Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się bowiem przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych (art. 35 ust. 2 Karty Nauczyciela).  Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 Kodeksu pracy), np. w razie gotowości do pracy (art. 81 Kodeksu pracy). Nie można jednak uznać, że dyrektor pozostaje wówczas w gotowości do prowadzenia tych zajęć uprawniającej do wynagrodzenia mimo nieprzepracowania danych godzin (art. 81 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

tworzenie stron webon.pl