Witamy na naszej nowej stronie internetowej

Za jej pośrednictwem będziemy dostarczać Państwu wszelkich istotnych informacji dotyczących działalności Centrum Usług Wspólnych w Nidzicy

2018-11-07 - Wymiar urlopu przy łączonym pensum.

 Pytanie:

Nauczyciel jest zatrudniony w zespole szkół w wymiarze 8/18 jako nauczyciel szkoły podstawowej (reżim feryjny) i 12/24 jako wychowawca w zespołach pozalekcyjnych zajęć wychowawczych zorganizowanych w podmiotach leczniczych (reżim nieferyjny). Ile dni urlopu wypoczynkowego mu przysługuje?

Odpowiedź:

Nauczycielowi przysługują 34 dni robocze urlopu wypoczynkowego.

Decyduje liczba godzin realizowanych w danym reżimie

W przedstawionej sytuacji w ramach jednego stosunku pracy nauczyciel realizuje obowiązki w systemie feryjnym i nieferyjnym. Nauczycielowi, który w ramach jednego stosunku pracy realizuje obowiązki nauczyciela szkoły feryjnej oraz nieferyjnej, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły, w której nauczyciel realizuje większą liczbę godzin zajęć, a w przypadku realizowania w tych szkołach równej liczby godzin zajęć nauczycielowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły feryjnej (art. 64 ust. 3a Karty Nauczyciela).

Należy zatem brać pod uwagę liczbę godzin, nie dokonując jej przeliczenia w odniesieniu do wymiaru pensum na danym stanowisku. Skoro nauczyciel realizuje większą liczbę godzin jako wychowawca w zespołach pozalekcyjnych, to powinien mu przysługiwać urlop wypoczynkowy w reżimie nieferyjnym. Urlop ten przysługuje w wymiarze 35 dni roboczych w przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć, zaś w sytuacji zatrudnienia niepełnowymiarowego wymiar urlopu obliczany jest proporcjonalnie (art. 64 ust. 3 Karty Nauczyciela).

Urlop w reżimie nieferyjnym zależy od wymiaru zajęć

Kolejnym krokiem musi być więc obliczenie wymiaru pensum łączonego nauczyciela, ponieważ zajmuje on dwa różne stanowiska pracy o różnych tygodniowych obowiązkowych wymiarach godzin zajęć. Nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe (art. 42 ust. 5c Karty Nauczyciela).

I tak:

(8+12):(8/18+12/24)=20:(17/18)=21,18~21
Wymiar zajęć nauczyciela wyniesie 20/21, co oznacza, że będzie mu przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze 34 dni roboczych

35x(20/21)=33,33~34 dni robocze

Zapamiętaj!

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar pełny; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia (art. 154 § 2 Kodeksu pracy). Zgodnie z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela dotyczy to również nauczycieli, którym przysługuje urlop na zasadach przewidzianych w art. 64 ust. 3 Karty Nauczyciela.

tworzenie stron webon.pl