Witamy na naszej nowej stronie internetowej

Za jej pośrednictwem będziemy dostarczać Państwu wszelkich istotnych informacji dotyczących działalności Centrum Usług Wspólnych w Nidzicy

2018-06-26 - Z wizytą w Senacie i w Pałacu Prezydenckim

NAUCZYCIELE I UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W NIDZICY LAUREATAMI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „WZÓR OSOBOWY GODNY NAŚLADOWANIA – UCZNIOWSKIE BIOGRAFIE” 


Z wizytą w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej i w Pałacu Prezydenckim
            15 czerwca 2018r. w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się uroczyste podsumowanie XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu  na Biografię Ucznia – wzoru godnego naśladowania. Na okazałej Gali w Senacie RP obecni byli organizatorzy konkursu: profesor Krystyna Chałas, Kierownik Katedry Pedagogiki KUL i ksiądz dr  hab. Adam Maj, profesor  KUL. Udział w ceremonii wzięli: Przewodniczący Komisji Edukacji Nauki i Sportu, Senator  prof. Kazimierz Wiatr, członek Komisji, Senator Łukasz Mikołajczyk,  zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym przy MEN, Kazimierz  Koprowski. W swoich krótkich przemówieniach wszyscy oni podkreślali, że jest dużo wspaniałej młodzieży, którą warto naśladować, a laureaci (nauczyciele) kierują się właściwą hierarchią wartości, dostrzegając u swoich podopiecznych wiele dobra.

 

Ze strony uczestników konkursu na ceremonii obecni byli m.in.: reprezentanci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nidzicy: s. Samuela Halina Grygo – katechetka  i Pani  Marta Saternus -  nauczyciel fizyki i matematyki  oraz uczniowie: Aleksandra Rudzińska i Jan Słomkowski z gimnazjum, a także ich  Rodzice. W uroczystości uczestniczył również dyrektor szkoły – Pan Artur Pacuszka oraz wicedyrektor – Pani  Wioletta Romańska.

           

            Konkurs był zorganizowany przez Katedrę Dydaktyki i Edukacji Szkolnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pod patronatem Senackiej  Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Był on głównie adresowany do nauczycieli, których zadaniem było opisanie sylwetek tych uczniów, którzy poprzez swoją  postawę  i zaangażowanie  w pozytywne działania dają innym przykład czynienia różnorodnego dobra.                           

           

            W bieżącym roku na konkurs nadesłano 187 prac, z czego 25 zostało wyróżnionych. Najciekawsze biografie zostały podzielone na 4 kategorie i wydane w publikacji pt. „Młodzież jakiej nie znacie. Wzory osobowe godne naśladowania”. W kategorii: Wzory osobowe aktywności wielostronnej została zamieszczona praca napisana przez s. Samuelę Halinę Grygo pt. „Aleksandra Rudzińska  - w blasku aureOLI”. W następnej kategorii: Wzory osobowe aktywności poznawczej została umieszczona praca autorstwa Pani  Marty Saternus pt. „Jan Słomkowski - kandydat na „wielkiego” dorosłego”. Obie wymienione prace  ukazują biografie uczniów z  Gimnazjum funkcjonującego przy Szkole Podstawowej nr 1  w Nidzicy.

 

            Nauczyciele oraz ich uczniowie otrzymali piękne statuetki i  autorskie egzemplarze książek z wydanymi biografiami pod redakcją profesor Krystyny Chałas. Po odebraniu nagród nastąpił bardzo wzruszający moment –uczniowie podeszli do swoich nauczycieli z serduszkami wyrażającymi wdzięczność.

           

            Osobnym uświetnieniem uroczystości było spotkanie w Pałacu Prezydenckim z Pierwszą Damą, Agatą Kornhauser- Dudą, na które zostali przez nią zaproszeni laureaci konkursu, ich rodzice i nauczyciele.

Pani Prezydentowa serdecznie przywitała swoich gości oraz rozmawiała z zebranymi o konkursie i osiągnięciach naszej młodzieży, nie kryjąc swojego podziwu i radości ze spotkania z koleżankami i kolegami nauczycielami. Podkreśliła, że my Polacy posiadamy wiele zalet i umiejętności, ale nie potrafimy się tym cieszyć, a mówienie o nich uważamy za przejaw pychy. Jednak w dzisiejszym świecie pokazywanie wzorców jest bardzo potrzebne i nie powinniśmy się tego wstydzić.

Kontynuując spotkanie Pani Agata Kornhauser – Duda złożyła wszystkim gratulacje, podziękowała nauczycielom – autorom biografii za ich trud w stworzeniu wyjątkowych historii swoich podopiecznych. Przekazała nagrodzonym bohaterom biografii pamiątkowe prezenty i  zaprosiła zebranych na poczęstunek oraz do wspólnego zdjęcia. Spotkanie przebiegło w bardzo serdecznej  atmosferze. Z pewnością wizyta w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej i w Pałacu Prezydenckim pozostanie na długo w naszej pamięci.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      SHG

tworzenie stron webon.pl