Witamy na naszej nowej stronie internetowej

Za jej pośrednictwem będziemy dostarczać Państwu wszelkich istotnych informacji dotyczących działalności Centrum Usług Wspólnych w Nidzicy

NEWS

2015-03-27 - II Festiwal Nauki

27 marca w hali widowiskowo-sportowej odbył się II Festiwal Nauki. Jest to forma promocji nauk przyrodniczych i ich roli w świecie współczesnym. Festiwal integruje uczniów, pozwala na wymianę doświadczeń nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, matematycznych.  

Upowszechnienia wiedzę o dorobku chemii i innych nauk, wykorzystujących metody postępowania, pokazanie podstawach zjawisk fizycznych, chemicznych, biologicznych, geograficznych obserwowanych wokół nas, wykorzystywanych w domu, w szkole, w pracy, w czasie odpoczynku. Promuje gminę Nidzicę.

Organizatorem Festiwalu jest Zespół Szkół nr 1, Urząd Miejski i Zespół Obsługi Oświaty i Sportu.

Młodzież gimnazjalną, do której adresowany jest Festiwal Nauki zaszczycił dyrektor Wydziału kształcenia, wychowania i opieki warmińsko-mazurskiego Kuratorium Barbara Antczak, burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala, jego zastępca Leszek Śpiewak, dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty i Sportu Małgorzata Sawicka, przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Przybyłek, radni, dyrektorzy szkół. Gości powitał gospodarz Festiwal, dyrektor ZS nr 1 Artur Pacuszka. Burmistrz Jacek Kosmala gratulował pomysłu Festiwalu Nauki, życzył wielu wspaniałych wrażeń i zdobywania wiedzy.

Gminna oświata od lat  wspiera rozwój ucznia uzdolnionego a Festiwal Nauki jest doskonałym tego przykładem. Praca z uczniem zdolnym w gminie Nidzica prowadzona jest systematycznie od kilku lat. Ważne jest by najzdolniejsza młodzież podejmowała naukę na wyższych uczelniach Warmii i Mazur. Później, już wykształceni, z bagażem wiedzy pozostawali i przyczyniali się do rozwoju regionu.

W II Festiwalu Nauki uczestniczyli naukowcy z Instytutu  Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk, z którą „Jedynka” w marcu 2013 roku podpisała list intencyjny o współpracy. Nasi uczniowie uczestniczą w zajęciach teoretycznych, warsztatach. Korzystają ze zbiorów biblioteki, czytelni. Naukowcy z PAN prezentowali ciekawe doświadczenia z dziedziny chemii, które towarzyszą codziennemu życiu każdego z nas. Niektóre „tajemnicze” tajniki wiedzy przybliżali w bardzo prosty sposób. Z „Jedynką” od trzech lat współpracują studenci wolontariusze ze Stowarzyszenia „Projektor”, którzy na co dzień współpracują z „Jedynka” realizują „Noce Naukowców” również na festiwalu prezentowali doświadczenia naukowe. W Festiwalu Nauki swoje umiejętności prezentowali goście z Wilna, uczniowie Polskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II. Gimnazjum Wileńskie jest szkołą od kilku lat współpracująca z ZS nr 1.

Wystawcy prezentowali młodzieży, uczestnikom festiwalu   magiczne chmury i bibuły, kolorowy chemiczny ogród, wytwarzanie tlenu, palące się ręce. Można było osobiście przekonać się jak zachowuje się człowiek będący pod wpływem alkoholu zakładając specjalne okulary. Na fantomie ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Po stołach pełzały elektroniczne pająki i wędrowały roboty, a nad głowami latał kolorowy dron. Bawiono się siłami magnesu. Matematycy proponowali logiczne zagadki, budowanie wieży hanoi, spirogramy. Z elementów  kryminalistyki pobierano odciski palców, poznano wykorzystanie proszka dastyloskopijnego, wypełniano kryminalistyczne druki.

Młodzież z Jagarzewa w barwnych, stylizowanych barokowych strojach promowała swoją szkołę agitując młodsze koleżanki i kolegów do podjęcia nauki. 

tworzenie stron webon.pl